Wat Zijn Kitniot?

Kitniot zijn een categorie voedingsmiddelen die veel Asjkenazische en sommige Sefardische Joden niet eten met pesach, omdat ze verward kunnen worden met brood of andere chameets-producten, die niet gegeten mogen worden tijdens de feestdag. Naast peulvruchten omvat dit verbod ook rijst, bonen en maïs.

Waarom worden kitniot vermeden? 

De middeleeuwse Joodse geleerden stelden een verbod in op het eten van peulvruchten met pesach, omdat ze qua textuur lijken op chameets – zelfs brood kan worden gemaakt van hun meel – waardoor mensen zouden kunnen aannemen dat als bijvoorbeeld maïsbrood met pesach gegeten mag worden, tarwe- of roggebrood ook is toegestaan.

Wie en wat vallen hieronder? 

Dit verbod werd unaniem geaccepteerd door Asjkenazische Joden; veel Sefardische Joden blijven echter kitniot eten met pesach. Als je Sefardisch bent, raadpleeg dan je rabbijn om de traditie van jouw familie en gemeenschap te bepalen.

Het verbod geldt alleen voor de consumptie van kitniot; er is echter geen verplichting om producten van kitniot voor pesach te vernietigen of te verkopen.

Wat valt onder kitniot? 

Sommige producten die onder de categorie kitniot vallen zijn maïs, popcorn, rijst, linzen, sesamzaad, tahin, boekweit, bonen, kikkererwten, falafel en sojabonen. Omdat sojabonen onder de algemene categorie van kitniot vallen, betekent dit dat producten zoals tofu, sojamelk, sojaburgers, edamame, miso, tempeh en sojasaus ook als kitniot worden beschouwd en door Asjkenazische (en sommige Sefardische) Joden met pesach niet gegeten mogen worden.